OKN: Rola dwuizbowości w ustroju demokratycznym
Podstawowe informacje
-
Wydarzenie:
OKN: Rola dwuizbowości w ustroju demokratycznym
-
Kategoria:
Konferencja
-
Facebook:
https://www.facebook.com/events/796657090906487/?active_tab=about
-
Data:
2020-12-12
-
E-mail:
knkpuw@gmail.com
-
Lokalizacja:
Warszawa
-
Termin nadesłania abstraktu:
2020-11-22
opis wydarzenia:
Koło Naukowe Komparatystyki Prawniczej WPiA UW ma zaszczyt zaprosić na ogólnopolską konferencję naukową pod tytułem ,,Rola dwuizbowości w ustroju demokratycznym”, która odbędzie się w sobotę, 12 grudnia 2020 r. w formie zdalnej przez platformę Zoom. Konferencja będzie miała charakter prawniczy, a przewidziane są panele zarówno eksperckie, jak i studencko-doktoranckie. Językiem obrad będzie język polski.
Sejm i Senat w Polsce, Izba Gmin i Izba Lordów w Wielkiej Brytanii czy Zgromadzenie Narodowe i Senat we Francji – większość systemów demokratycznych zbudowanych jest wokół zasady dwuizbowości parlamentu. Izby te, mimo że obie zazwyczaj wyposażone w kompetencje prawotwórcze, różnią się jednak od siebie i wzajemnie na siebie oddziałują.
Jakie są podstawy aksjologiczne dwuizbowości? Jak wpływa ona na proces legislacji? W jaki sposób ciała parlamentarne powinny na siebie oddziaływać? Czy dwuizbowość sprawdza się w praktyce? Powyższe pytania otwierają drogę do rozważań poświęconych istocie bikameralizmu.
W trakcie trwania konferencji odbędą się zarówno panele z udziałem wybitnych przedstawicieli doktryny jak i panele studencko-doktoranckie. Sylwetki ekspertów, którzy będą gościć na naszej Konferencji będziemy prezentować cyklicznie.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do czynnego oraz biernego udziału. Szczegółowy program konferencji zostanie udostępniony na wydarzeniu.
Proponowane obszary tematyczne referatów:
1. Funkcjonowanie dwuizbowości w wybranym ustroju.
2. Wpływ dwuizbowości na funkcjonowanie państwa demokratycznego.
3. Kształtowanie się systemu parlamentarnego w państwach demokratycznych.
Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego wraz z załączeniem abstraktu. Abstrakt powinien zawierać imię, nazwisko oraz afiliację autora, a także tytuł, główne tezy wystąpienia i bibliografię. Nie powinien przekraczać 250 słów.
Zgłoszenie należy nadesłać do 22 listopada 2020 r.
Formularz można znaleźć pod adresem: https://forms.gle/mLdDes5BvLAk4STL7 .
O zakwalifikowaniu do czynnego uczestnictwa w konferencji poinformujemy mailowo do 1 grudnia 2020 r.