CopyCamp 2020: Lekcje z pandemii

Podstawowe informacje

opis wydarzenia:

Na CopyCamp rozmawiamy o prawach autorskich w sposób ciekawy, merytoryczny i angażujący. Jest to wydarzenie o prawie, ale nie jest to konferencja prawnicza. Już od 8 lat, w międzynarodowym, interdyscyplinarnym gronie artystów, ekspertów, naukowców i działaczy społecznych dzielimy się swoimi doświadczeniami i pokazujemy, że prawo to dotyczy każdego.

W tym roku pandemia wzmocniła rolę świata cyfrowego w naszym życiu. Prawa autorskie są jedną z tych regulacji, które szczególnie mocno wpływają na sposoby komunikacji i możliwości wykorzystywania internetu, a co za tym idzie – kształt społeczeństwa i kultury. Czy zawsze wiemy, co dziś jest dozwolone, co zabronione, a co zmieni się w najbliższych miesiącach? Czy jesteśmy pewni, że dzisiejsze prawo dobrze odpowiada naszym potrzebom?

Prawa autorskie w internecie to gorący temat również dlatego, że do czerwca 2021 r. Polska i inne państwa członkowskie UE muszą dostosować przepisy krajowe do dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Dyskusja nad tymi przepisami wywołała gorący spór także wśród wcześniejszych sojuszników w walce o prawa użytkowników. Polski rząd zdecydowanie protestował przeciwko tej dyrektywie, kierując nawet sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podczas tegorocznego CopyCampu uważnie przyjrzymy się temu tematowi, poświęcając implementacji dyrektywy osobną ścieżkę.

CopyCamp po raz pierwszy odbędzie się wyłącznie online. Zachęcamy do zgłaszania propozycji wystąpień ramach otwartego naboru oraz do rejestrowania się na wydarzenie.

Codziennie w dniach 23-27 listopada 2020 r. trzech prelegentów przedstawi 10-12 minutowe wystąpienia, po których odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi. Wykłady odbywać się będą w języku polskim i angielskim.